В деня на София Столичната община и Софийската филхармония канят всички меломани на концерт с участието на забележителната цигуларка Мидори, темпераментната акордеонистка Вероника Тодорова и стилното сопрано Елена Механджийска под палката на едно от горещите имена на българския диригентски подиум – Вилиана Вълчева.
Програмата на вечерта включва „Fantasy Homage to Schubert“ на номинираната за Grammy българска композиторка Добринка Табакова, Серенада за цигулка, арфа, ударни и струнен оркестър от легендата Ленард Бърнстейн и горещата Танго меса от Мартин Палмери с участието на Националния филхармоничен хор.
Билети за изключителното събитие са налични на касата на зала „България“ и в мрежата на Eventim.
„Техниката ѝ е съвършена, а за майсторството и оригиналността на интерпретациите ѝ няма какво повече да се желае. Музикалността на артистката е толкова безупречна, че дори и най-известните произведения звучат в нейното изпълнение със свежестта и очарованието на нови”, това е само един цитат от суперлативите на критиците, с които анализират изкуството на знаменитата американско-японска цигуларка Мидори.
Родена в Осака (Япония) през 1971 г., започва да свири на цигулка едва на две години, обучавана от своята майка. 7-годишна за първи път дебютира пред публика. На 11 я открива за голямата сцена диригентът Зубин Мета, който я кани да участва в Новогодишната гала на Нюйоркската филхармония. В същата година – 1982 г., се премества да живее в Ню Йорк, където учи в престижната Джулиърд скул при легендарната педагожка Дороти Дилей.
Репертоарът на великолепната цигуларка включва произведения от Бах, Моцарт, Менделсон, Паганини, Дворжак, Сибелиус, Дебюси, Пуленк, Шостакович, Прокофиев, Барток и др., както и на съвременни автори като Витолд Лютославски, Дьорд Куртаг, Исан Юн, Магнус Линдберг, Петер Йотвьош, на жени композиторки. Прави турнета с камерни рецитали изцяло с нова музика.
Цигуларката концертира по целия свят с най-добрите оркестри и големи диригенти като Клаудио Абадо, Ленард Бърнстейн, Зубин Мета, Сейджи Озава, Кристоф Ешенбах, Марис Янсонс, Даниел Хардинг, Пааво Ярви и др. Всяка среща с изкуството на Мидори – на сцената или чрез многобройните записи, носи неповторимо преживяване. Тя свири на цигулка „Гуарниери дел Джезу, екс Хуберман” от 1734 г., предоставена ѝ от фондацията „Хайяшибара”.
Основите на музикалното обучение на Вероника Тодорова полага Мариета Жекова в троянската музикална школа. По-късно акордеонистката продължава музикалното си обучението в Дийц-Германия. От 2005 до 2007 г. е студентка в частната Джаз-академия на Ренцо Руджиери-Италия, след което завършва и инструментална педагогика в музикалната Академия в Дармщад-Германия.
По време на 29-годишния си музикален път, Вероника излиза на сцената на едни от най-престижните международни и световни музикални сцени в Германия, Италия, Австрия, Нидерландия, Норвегия, Финландия, Швейцария, Словакия, Румъния. Три пъти носител на първо място от Акордеонен конкурс в Пловдив, първо място от „Citta di Lanciano“ – Италия, „Primus Ikaalinen“ – Финландия, „Deutsche Meisterin 2006“ – Германия и много други.
Елена Механджийска завършва класическо пеене в Югозападния Университет, след което продължава обучението си при проф. Мила Дюлгерова. Взема участие в два поредни майсторски класа, както и в заключителните концерти на именитата българска оперна певица, камерзингерин и професор във Виенската консерватория Елена Филипова. Спецализира оперно пеене във Виена при проф. Теодоре Кореси. Изнася концерти в Пигмалион Театър (Виена). Учи интерпретация при Маестро Михаил Ангелов и работи с един от най-големите музикални експерти Рихард Тримборн.
Дебютира на сцената на Софийска опера в ролята на Зигруне от „Валкюра” на Вагнер и с тази роля участва в гастрола на трупата в Болшой театър. Участва в гала оперни концерти на Софийска и Русенска опера. Изявава се като солист на Софийската филхармония в кантатно-ораториалния, симфоничния, камерния жанр, както и в мюзикълни заглавия.
Елена Механджийска е част от вокалната формация Bella Voce, с която изнасят камерни концерт-спектакли на сцената на Софийска филхармония. Осъществява записи за БНР. Участва във Фестивала Pianissimo с пианистката доц. Маргарита Илиева. Концертира с един от най-изявените български пианисти като проф. Ростислав Йовчев. Сцената я среща и с младия изявен турски пианист Доач Бездюз.
Вилиана Вълчева е родена във Варна. Завършва средното си образование в Училище по Изкуствата в родния си град със специалност пиано, след което веднага е приета да учи в Hochschule der Künste в столицата на Швейцария – Берн, както и по-късно камерна музика и оперно корепетиране в Нюшател. Паралелно започва да се занимава и с дирижиране, което я отвежда в Люцернския университет по музика в класа на дългогодишния главен диригент на Цюрихска опера – проф. Ралф Вайкерт, където през 2010 г. завършва Магистърска степен по оперно-симфонично дирижиране с отличие.
Следват майсторски класове с именити диригенти като Бернард Хайтинк, Дейвид Цинман, Зубин Мета, Пиер Булез. Вилиана Вълчева е финалист на реномирания диригентски международен конкурс в гр. Кадакес (Испания), както е и активен диригент в Берлинския форум „Das Kritische Orchester „, сформиран от музиканти от най-престижните немски оркестри, измежду които Берлинската филхармония, Мюнхеската филхармония, Bayerische Rundfunk Оркестър, Dresden Staatskapelle.
През януари 2018 година дебютира на сцената на театър Франческо Чилеа в Reggio Calabria с прословутия реквием на Джузепе Верди, а по-късно същата година поставя операта „Норма“ на Белини с огромен успех. Дирижира успешно в Операта в Пловдив, Биел/Солотурн (Швейцария), както е и част от състава “Кнобелсдорф”- ансамбъл при Щаатскапеле Берлин. От 2021 година е щатен диригент и на сцената на Държавна Опера – Русе, а през януари 2022 година по покана от дирекцията, Вилиана Вълчева дебютира и със Софийската филхармония.
Всеки ден музикалният портал © Меломан.бг събира на едно място горещите музикални новини – звездни рожденици, нови сингли и предстоящи концерти, игри със страхотни награди и класации, които подреждате вие.