Хубавата музика, със зарибяващ ритъм и темпо, което може да те накара да станеш и да танцуваш, или да предизвика носталгия и меланхолия в теб, не идва само от Щатите и Западна Европа.
Тя не е дело само на западни артисти и популярни имена, с години работа зад гърба си. Всъщност, както можем да видим, световната поп музика се развива с изключителна скорост и се променя всеки изминал месец.
В нея се търси онова различно звучене, което да привлече слушателя, да му разкрие един нов свят, дори и нова култура. Доказателството за това е к-поп вълната, която заля ефира и която допреди няколко години беше невъзможно да чуем по българските телевизии и радиа. Благодарение на нейните безброй много фенове по целия свят обаче, днес нещата не стоят така.
Но наред с к-попа, латино ритмите, както и ориенталските такива, които успяха да напуснат орбитата на добре познатата ни чалга и да навлязат и в световния поп, трябва да отбележим, че музиката от нашата част на Европа също започна да привлича вниманието обикновения слушател.
Тук може би ще се запитате какво внимание привлича тя, след като няма източноевропейски артисти, с изключение на няколко румънски, които да са успешни на Запад, песните им да се въртят нон стоп в западните радиостанции и т.н. Е, донякъде ще сте прави, но само донякъде, защото има примери за такива артисти.
Да, източноевропейската музика трудно се котира в Щатите и Западна Европа. Преди трудно се котираше и на самия източноевропейски пазар, извън държавата, в която е създадена. Но сега като че ли наблюдаваме тенденция на интерес към творчеството на артистите от Източна Европа, която продължава вече повече от четири години.
И няма как да не напиша, че това е една хубава тенденция, която ни позволява да чуем гласовете на източноевропейските артисти, да се запознаем с техния стил, тяхната музика. Така се обогатява и нашия ефир, който вече не излъчва само родната, западната, латино и к-поп музиката.
В този материал ще ви представим една кратка хронология на музиката на източноевропейските артисти, които не са от Румъния и нямат зад гърба си подкрепата на големите румънски лейбъли, но все пак завладяха българския ефир, а и този на други европейски, а и не само, държави.
Era Istrefi – Bonbon
Няма как да не започнем с тоталния хит на изпълнителката от Косово, която само за една нощ успя да придобие световна популярност. Ако можехме да се върнем обратно в 2016 г., ще си спомним, че тази песен беше навсякъде и естествено, тъй като е на албански – език тотално различен от английския, всеки си я пееше по свой си начин. Всъщност „Bonbon“ се беше разпространила по цялото земно кълбо – от Австралия до САЩ, където достигна 13 място в една от класациите на Billboard.
Marina Satti – Mantissa
След успеха на „Bonbon“ 2017 г. ни донесе един хит от съседна Гърция на изпълнителката Марина Сати, който се радваше на широк интерес от страна на българската аудитория. Всъщност през 2017 г. песента влиза в класацията за стоте песни на Европейския съюз, но най-високите позиции достига в българските чартове, където достига до седмото място.
Kazka – Плакала
Можем да кажем, че 2018 беше годината, в която пък друга източноевропейска песен покори българския ефир. Както вече разбрахте става въпрос за песента „Плакала“ на украинската инди-поп група Kazka. В много неща това е първата песен. Например това е първата песен, която влезе в световния топ 10 – класацията на Shazam. Това сигурно е и първата съвременна песен на славянски език, която да е толкова масово слушана в Източна Европа. Както и песента, благодарение на която вниманието ни като слушатели се насочи към Kazka и съвременната украинска музика.
Zivert – Life
Всъщност 2019 беше годината, в която музиката на съвременните руски артисти успя да си проправи път към българските музикални радиостанции и телевизии. Това е година, в която онази песен на Nebezao feat. Rafal – „Чёрная Пантера“, която се тананикаше по улиците и звучеше от колите и откъде ли не още. Но една друга руска песен – тази на изпълнителката Зиверт, също не ѝ остъпваше по популярност сред слушателите. Тя стана и най-търсената песен в Shazam за 2019 г., което определено можем да наречем пореден успех за източноевропейски изпълнител.
Evangelia – Páme Páme
Ето още една песен на гръцки изпълнител, която беше хитът на лято 2020 г. „Páme Páme“ е дебютът на отрасналата в САЩ гръцка певица Евангелия. Характерното за нейния стил, което виждаме и в песента, е смесването на традиционните мотиви със съвременното звучене, благодарение на което се създава една атрактивна песен, каквото е „Páme Páme“.
Andrea – I Know
Парчето на изпълнителката от Северна Македония Андреа пък е пример за друга песен, която беше често пускана по българските радиостанции в края на 2020 г. и началото на 2021. Поради тази причина можем да се похвалим, че знаем за изпълнителката доста преди да се разбере, че тя ще представи Северна Македония на миналогодишното издание на конкурса Евровизия.
Даниел Дончев е студент по журналистика в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ с профил Радио. Двете негови най-големи страсти са музиката – независимо от жанра и произхода ѝ, и писането. А тук е мястото, където тези две страсти се сливат в едно.